GIMMISIE

GimMisie

Drogi Czytelniku,

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. To właśnie tego dnia Józef Piłsudski przejął władze wojskową oraz naczelne dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną. 10.11.1918 r. komendant I Brygady Legionów został powitany na Dworcu Głównym. Na wieść o powrocie Piłsudskiego do Warszawy Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej oddał mu się do dyspozycji. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Budowa niepodległej Polski dopiero się zaczynała. Przed państwem, które po 123 latach niewoli znów pojawiło się na mapie, była jeszcze walka o przebieg granic i ziem mających wchodzić w skład II Rzeczpospolitej. W 1937 roku, sejm RP uznał, że Święto Niepodległości Polacy obchodzić będą 11 listopada jako rocznicę odzyskania przez naród polski niepodległego państwa oraz jako dzień związany z wielkim dowódcą, Józefem Piłsudskim, zwycięskim wodzem narodu w walkach o wolność ojczyzny.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd w naszym pisemku wiele artykułów będzie poświęconych różnym odcieniom wolności. Zapoznać się będzie można także z ofertą kinowo-filmową, modą (nie tylko współczesną), zdradzimy tajemnicę przygotowania patriotycznych ciasteczek, powiemy gdzie najlepiej spędzić wakacje oraz zadbamy o bezpieczeństwo podczas letniej przerwy.

Wszystkim naszym Czytelnikom dziękujemy za obecność nie tylko w tym roku szkolnym. Życzymy udanych i niezapomnianych wakacji.

Zapraszamy do lektury nowego numeru gazetki szkolnej GIMMISIE.