O literaturze inaczej

Wyklady Kalinowski Sucharski 06 24.04.2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję wysłuchania wykładu "Sekciarze, emancypantki i nerwowcy, czyli o literaturze XIX wieku" przygotowanego przez pełnego pasji naukowca, a jednocześnie wykładowcy Akademii Pomorskiej w Słupsku - dr hab.prof.nadzw. Daniela Kalinowskiego. Bez wątpienia było to jedno z ciekawszych spotkań literackich, jakie kiedykolwiek odbyły się w "Micku".

Zaczęło się nietypowo, bo od próby przekazania prowadzącemu dobrej uczniowskiej energii uczestników wykładu, w czym pomóc miało wyciągnięcie rąk w stronę coraz bardziej otwierającego się na nich mówcy. Pani Iwona Płóciennik przedstawiła sylwetkę naszego gościa, który jest wszechstronnym filologiem polskim, specjalizującym się w historii literatury polskiej XIX wieku. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa uzyskał w 2001 roku na podstawie pracy pt. "Określanie horyzontu, studia o polskiej aforystyce literackiej dziewiętnastego wieku, napisanej pod kierunkiem prof. Józefa Bachórza", natomiast w 2008 roku Rada Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa o specjalności historia literatury polskiej, na podstawie rozprawy nt. "Światy Franza Kafki. Sekwencja polska". Wraz z nowym tytułem otrzymał na słupskiej uczelni stanowisko profesora nadzwyczajnego.

I przymiotnik "nadzwyczajny" chyba najlepiej oddaje sposób, w jaki pan Daniel Kalinowski przedstawiał młodzieży najciekawsze zjawiska kulturowe XIX wieku. Przekonał nas, że literatura pełna jest niezwykłych postaci, ciekawostek obyczajowych oraz wybitnych dzieł, których scenariusz napisało ówczesne życie. "Lalka" Bolesława Prusa już nigdy nie będzie dla nas jedynie powieścią o nieodwzajemnionej miłości, ale przede wszystkim - studium psychiki nieszczęśliwego melancholika Wokulskiego oraz mającej swoje niekoniecznie duchowe potrzeby Izabeli.

Dowiedzieliśmy się też o ogromnej roli kobiet w XIX wieku, zwłaszcza tych stojących za sukcesami swoich mężczyzn. Odkryliśmy, że to one często zmieniały bieg historii i tworzyły rewolucyjne myśli, choć miały utrudnione zadanie, walcząc jednocześnie o emancypację.

Bogactwo prezentowanych życiorysów XIX-wiecznych twórców zaciekawiło uczniów na tyle, że wymusili oni przedłużenie czasu przebiegu spotkania. Dobra energia nie chciała nas opuścić. Pan Daniel Kalinowski okazał się jej doskonałym medium i wiedział, co robi, otwierając naszą zakniętą poczatkowo postawę. Na naszych dłoniach zostawił przede wszystkim serce bijące w rytmie XIX wieku.

Pan dr Kalinowski był już piątym pracownikiem Akademii Pomorskiej, który przybliżył nam świat literatury. Wcześniej, jeszcze w marcu, pani dr Krystyna Złotkowska mówiła o arkadii w poezji dawnej Polski na tle dziedzictwa kulturowego grecko-rzymskiego antyku a pani dr Bernadetta Żynis odpowiedziała na pytanie: Dlaczego Izabela musiała pokochać Wokulskiego i dlaczego nie mogła tego zrobić?

Dr Grażyna Różańska przedstawiła nam Czesława Miłosza na styku kultur, a dr Tadeusz Sucharski wytłumaczył, jaką zbrodnię popełnił Raskolnikow.

W maju znowu spotkamy się z panem dr Kalinowskim, który tym razem przedstawi temat używek w literaturze romantyzmu. Czekamy z niecierpliwością na ten wykład.

Zosia Ziemba, klasa IIb

Wyklady Kalinowski Sucharski 06   Wyklady Kalinowski Sucharski 05

Wyklady Kalinowski Sucharski 01   Wyklady Kalinowski Sucharski 02   Wyklady Kalinowski Sucharski 03